Nije zanemariv broj građana BiH koji su se odrekli svog državljanstva od 1996. godine do danas. Taj broj se kreće oko 74.000 osoba. Prema podacima Ministarstva civilnih poslova BiH koje posjeduje evidencije o odricanju od državljanstva BiH, bio je jedan period oko 2002. i 2003. godine kada se godišnje državljanstva odricalo oko devet hiljada lica. Također, evidentirani su i slučajevi da se višečlana porodica odriče državljanstva. Razloga za odricanje od bh državljanstva je mnogo ali uglavnom se može kazati da su vezana za radno-pravni status, te radi studiranja u inostranstvu.
Građani BiH odriču se svog državljanstva da bi postali državljani drugih zemalja, najčešće Njemačke i Austrije. Vogošćani kao bh državljani koji žive u inostranstvu imaju naviku da evidentiraju promjene u podacima vezanim za matične knjige. U Matičnom uredu Općine Vogošća, evidentirano je pet slučajeva odricanja od državljanstva, potvrdio je stručni savjetnik Evir Crvenjak te pojasnio da su se promjene u ovoj evidenciji upisale prema saglasnostima resornog državnog ministarstva.
Ukoliko se osobi potvrdi ispis iz evidencije bh državljana, ta ista osoba postaje strani državljanin u BiH, jer je uzela državljanstvo druge države. Državljanstvo BiH može biti vraćeno osobi koja u roku od godinu dana nije stekla pravo na državljanstvo zemlje u kojoj je isto zatraženo.
Nasljeđivanje imovine u BiH za građane koji su se odrekli bh državljanstva i imaju drugo državljanstvo je moguće, jer ova ustavna kategorija se provodi pod jasnim propisima.
Recimo i to da se veliki broj državljana BiH koji živi u zemljama anglosaksonskog pravnog sistema nije odricao državljanstva, jer ti pravni sistemi to od njih to ne zahtijevaju.