Zarazno oboljenje kod pasa, bjesnilo, od kojeg ljudi oboljevaju ukoliko dođe do ujeda pojavilo se u okolini Bratunca i Srebrenice. Vetreinar Halil Gasal pojašnjava kako treba reagovati ukoliko vlasnici primjete neobično ponašanje kod pasa.
„Ukoliko kod životinje primjetite neobično ponašanje odmah obavjestite nadležnu veterinarsku ambulantu. Svi vlasnici su dužni da pse i mačke drže pod kontrolom, tako što se drže u bezbjedno ograđenom prostoru ili pse držati na povocu, a svi psi i mačke mlađi od tri mjeseca moraju biti zatvoreni i zabranjeno je njihovo kretanje.Vlasnici su dužni da vakcinišu pse i mačke i da izvrše identifikaciju pasa čipovanjem te da čuvaju dokaz o sprovedenoj vakcinaciji.Pored toga što vakcinacijom pasa i mačaka ispunjavate svoju zakonsku obavezu, samo na taj način štitite sebe, članove svoje porodice, te ljude u zajednici u kojoj živite“, pojašnjava veterinar Gasal.
Bilo koji sisavac može imati bjesnoću. Najčešće su rezervoar virusa bjesnila šumske životinje – lisice, vukovi, medvjedi, kojoti, rakuni, tvorovi. Mali glodavci kao što su vjeverice, zečevi, štakori, miševi i oposumi, rijetko su zaraženi bjesnoćom. Domaći sisavci (psi, mačke, stoka) također mogu biti zaraženi bjesnilom. Posljednji slučaj bjesnila kod pasa u našoj zemlji registrovan je 2014. godine.