Štete uzrokovne visokim tempreraturama nisu zaobišle ni pčelare. Velike vrućine koje vladaju tokom ovih ljetnih mjeseci, često umanjuju ili u potpunosti uništavaju vrijednost brojnih biljnih vrsta koje pčele koriste za pašu. O zaštiti pčelinjih društava tokom ljeta, razgovarali smo sa pčelarom Mihretom Halilovićem koji se bavi pčelarstvom već duži niz godina.
Pored lošeg uticaja na visoke temperature na stanje biljaka, u nekim slučajevima visoke temperature štetno djeluju i na radnu sposobnost pčela, razvoj rojeva i otežavaju preseljenje košnica na ispašu. U izrazito toplim danima, potrebe pčela za vodom mogu prijeći dvije litre dnevno po pčelinjoj zajednici. Higijenske pojilice treba uredno provjeravati i dopunjavati vodom.
Visoke temperature negativno utiču i na cjelokupan biljni svijet. To se također odnosi i na medonosne biljke, koje su potrebne pčelama za ispašu. Trebalo bi voditi računa i o njihovoj prihrani u ovom razdoblju. Pored toga, ako određeni broj pčela strada od topline, to će uticati na povećanu uznemirenost onih koje ostaju u košnicama. Zbog toga u ljetnim sezona treba voditi brigu o pčelinjim zajednicima kako bih ih zaštitili, kazao nam je Mihret Halilović.