Od 1. novembra, po Zakonu o saobraćaju, obavezna je upotreba zimske auto-opreme. Pravilnik o podjeli motornih i priključnih vozila i tehničkim uslovima za vozila u saobraćaju na putevima, podrazumjeva da vozila moraju biti opremljena zimskom opremom ako se na kolovozu nalaze snijeg, led ili poledica potvrdio je šef službe za odnose s javnošću MUP-a KS Mirza Hadžiabdić.
U zimsku opremu spadaju četiri zimska pneumatika, odnosno zimske gume kod kojih dubina gazećeg sloja ne smije Bebiti manja od četiri milimetra.
Pored zimskih pneumatika vozači su obavezni da u prtljažniku obavezno imaju i odgovarajuće lance za snijeg, odnosno druge uređaje za povećanje prianjanja, koje u slučaju potrebe postavljaju na najmanje dva pogonska točka, ukoliko naiđu na dio puta gdje je saobraćajnim znakom predviđena obavezna zimska oprema.
Neposjedovanje propisanih pneumatika tretira se kao teža tehnička neispravnost i kazna koju saobraćajna policija može naplatiti iznosi od 50 do 200 KM. Policajac ima pravo i da isključi iz saobraćaja vozilo koje nema zimske pneumatike i ostalu opremu, ako se ne koriste po propisu.
U zimskim uslovima dobro je poslušati stari vozački savjet – guma glavu čuva, a da je to tako objasnio nam je Elvis Skenderović voditelj vulkanizerske poslovnice u Vogošći.
” Vozači prvenstveno zbog sebe trebaju kupiti set zimskih kvalitetnih guma i montirati ih, ne zbog kazni nego vlastite sigurnosti. Trebaju izbjegavati jeftine proizvode koji se mogu naći na tržištu a koji našim uslovima nikako ne odgovaraju. Takođe vrlo je važno provjeriti ispravnost kočionog sistema, akumulatora, dosuti ili izmjeniti tekućine i to koristiti one koje odgovaraju perfomansama automobila. Uvijek birati proizvode kvalitetnih proizvođača jer to su ulaganja koja nam štede, sa druge strane lošiji i jeftiniji proizvodi znaju napraviti dodatnu štetu. Kupovinu treba obaviti kod onih trgovaca koji su educirani i koji znaju šta prodaju i koji će svojim savjetima pomoći kupcima.”