Prošle sedmice jak zemljotres potresao je regiju, a epicentar je bio u BiH . Nažalost jedna osoba je poginula, a štete se još uvijek zbrajaju. Od jačine potresa sve je podrhtavalo skoro minutu, a brojni građani Trebinja, Zenice i Sarajeva su istrčali na ulice. Danas smo vogošćane pitali znaju li kako se treba ponašati u slučaju zamljotresa? Većina je kazala da u tim momentima paniče iako bi trebali biti smireni. Znamo da se potres može dogoditi, može se predvidjeti njegova jačina, ali se tačno vrijeme njegova događanja ne može predvidjeti. Najbolja preventiva je dobro planiranje, projektiranje i gradnja prema načelima protupotresnoga graditeljstva.
Tokom samog potresa, kako navode, kretanje treba biti minimalno. Najkraćim putem treba doći do najsigurnijeg mjesta te tamo pričekati da se podrhtavanje smiri. U zatvorenom su prostoru najsigurniji čvrsti stolovi ili nosivi zidovi. Najvažnije je maknuti se od prozora, vanjskih zidova te svega što bi na vas moglo pasti.
Ako ste za vrijeme potresa na otvorenom, tamo je najbolje i ostati. Potrebno se udaljiti od zgrada, rasvjetnih stubova i drveća. U vozilu se najsigurnije zaustaviti te parkirati na širokom području gdje neće biti blizu zgrada te gdje neće smetati službenim vozilima koja će možda morati proći.
Ispod ruševina treba ostati miran te ne paliti šibice i upaljače. Umjesto vikanja, usta je najbolje prekriti te lagano udarati po cijevima ili zidu. Nakon potresa najbolje je otići na otvoreno te ostati smiren dok nadležne službe ne objave najnovije informacije i upute.