Pčelarska godina se lagano završava. Vremenske prilike ostavile su traga u košnicama, u nekim krajevima bilo je manje prinosa, pčelari su i u sred ljeta morali prihranjivati pčele. Vogošćanski pčelari ovom godinom mugu biti zadovoljni, mada pamte i bolje. Meda ima izvrsne je kvalitete, a sa cijenama je na prošlogodišnjem nivou.
“Mislim da je cijena od 20 ili 25 KM sasvim korektna, mi moramo znati kakva je kupovna moć naših konzumeta, 30 KM je već puno i zato ja neću mijenjati cijene. Razgovarao sam i sa drugim pčelarima koji takođe slično razmišljaju.” – izjavio je za TV Vogošća Hasan Ferhatović.
Sličnog mišljenja je i pčelar Mihret Halilović koji tekođe kaže da neće mijenjati cijenu i da će kod njega ostati ista kao i prošle godine.
Opće je poznato koliko je pčelarstvo važno. Med se od davnina koristi i kao hrana i kao lijek. Razlog leži u činjenici da je bogat hranjivim spojevima i ima više blagodati za zdravlje. Prema dostupnim podacima, u FBiH je registrirovano između četiri i pet hiljada pčelara, uz 220 hiljada košnica, međutim pretpostavke su da ih je i više jer nisu svi prijavljeni u službenoj evidenciji. Godišnje se u našoj zemlji proizvede okvirno dvije hiljade tona meda, dok se isto toliko i uveze. Posebno je problematičan lažni proizvod koji je zastupljen na policama bh. marketa.