Roditelji koji imaju djecu sa određenim poteškoćama u razvoju ali i stručnjaci koji se bave otklanjanjem ovih problema imali su u Vogošći priliku da prisustvuju edukativnom predavanju ali i seminaru na temu „Emocionalni izazovi roditelja u prihvatanju dijagnoze i podrške stručnjaka“, kojeg je organizovalo Udruženje za kreativno učenje „Mak“.
Prema riječima Enise Aganović, predsjednice “Maka” radi se o jednoj od njihovih aktivnosti u okviru kojih roditelje nastoje edukovati kako da na najbolji način pomognu sebi i svojoj djeci u prevazilaženju problema sa kojim se suočavaju.
Zahvalila se Općini Vogošća i svma koji podržavaju njihove aktivnosti, svojim volonterima i saradnicima a posebno Mariji Kostić, diplomiranom defektologu iz Beograda i profesorici i doktorici Tatjani Krstić, specijalisti medicinske psihologije iz Novog Sada koje su kao predavači, učestvovali u realizaciji ovog njihovog projekta.
Ovakva predavanja i seminari su jako važna jer je to samo u psihologiji prilično nova oblast. Kod nas još uvijek, na žalost, dominira taj medicinski model gdje je sva usmjerenost praktično vezana za dijete i njegovo izlječenje. Kad imate dijete koje ima neke smetnje u razvoju ili neku hroničnu bolest teško da možemo iščekivati samo izlječenje. To je nešto sa čime će porodica da živi cio život. Tako da je, svakako, važno da se nekako izmjestimo iz tog modela koji je usmjeren samo na liječenje, i da sve bude savršeno, nego na razumijevanje potreba cijele porodice tokom njihovog života, kazala je Tatjana Krstić.