Cilj obilježavanja Dana slobode medija je promocija načela slobode medija, ukazivanje na važnost zaštite medijskih sloboda i borbe protiv svih oblika utjecaja na medije kao i sjećanje na medijske radnike koji su izgubili život obavljajući svoj posao. Ove godine, zbog pandemije koronavirusa, u fokusu su smanjena prava medijskih radnika, otkazi i nedostatak institucionalne podrške, kaže Fedžad Forto generalni sekretar Društva novinara BiH.
Dodaje da su se mediji našli u velikom ekonomskom problemu, kao i to da su brojne institucije koristile pandemiju korona virusa da ograniče pristup informacijama koristeći pri tome različite izgovore. U današnjem društvu i dalje je prisutno verbalno nasilje, a bilježe se i fizički napadi na novinare. Forto posebno čestita novinarima na hrabrosti da otkrivaju različite afere i malverzacije.
Svjetski dan slobode medija obilježava se od 1993. godine na temelju odluke Opće skupštine Ujedinjenih naroda iz iste godine, a na preporuku Opće skupštine UNESCO-a iz 1991. godine. Neovisno i slobodno izvještavanje medija danas je važnije nego ikad, ali sloboda medija i dalje je ugrožena. Novinari i dalje rade u teškim uslovima, pod sve većim financijskim i političkim pritiskom i nadzorom te im zbog njihova rada prijete proizvoljne zatvorske kazne ili nasilje. Prema podacima Promatračke skupine UNESCO-a u svijetu je od 2020. ubijeno 76 novinara, a mnogi su uhapšeni, uznemiravani ili im se prijeti. Posebno je zabrinjavajuće rodno uvjetovano nasilje usmjereno na novinarke.