Ukoliko se u najranijem životnom dobu kod djece primijete odstupanja na području govora, nepravilnog izgovora pojedinih glasova ili na području fine motorike, potrebno je potražiti adekvatnu terapiju, savjet, procjenu, sugestiju i svaku drugu vrstu stručne pomoći, kako bi se poteškoće kod djeteta ublažile ili otklonile.
Dr. Amela Ovčina, defektolog u Domu zdravlja Vogošća, porast broja djece sa ovakvim poteškoćama objašnjava užurbanim vremenom u kojem živimo, a u kojem djeca provode značajan dio dana uz kompjutere, televizore i slično bez tradicionalne komunikacije sa ostatkom porodice. Kod djece se sve više primjećuju odstupanja u razvoju govora, nedostatak koncentracije ili se javljaju druge motoričke poteškoće.
Najoptimalnije je da se roditelji koji prate djetetov razvoj jave ljekarima do druge godine starosti. Tim stručnjaka (defektolog, psiholog i neurolog) će procijeniti i u skladu sa njegovim razvojem i odrediti tok liječenja. Vrlo je važna saradnja roditelja, ljekara, učitelja, vaspitača koji u rehabilitaciji djeteta čine tim. Terapije, odnosno vježbe koje propisuju defektolozi ponekad zahtijevaju višegodišnji rad sa djetetom, mnogo strpljenja roditelja i sredine, jer je dinamika napretka različita i zavisi od brojnih faktora.