Početak obilježavanja 8. marta kao dana žena povezan je sa čitavim nizom akcija i protesta koje su organizovale radnice tekstilnih i drugih industrija, boreći se za poboljšanje radnih uslova, povećanje plata i bolji položaj. Jedan takav protest održan je 8. marta 1857.godine u New Yorku. Protestantkinje su bile napadnute i rastjerane od policije. I narednih godina 8. marta žene su tražile svoja prava. Posebno se istakao protest iz 1908.godine, kada je 15.000 žena marširalo ulicama New Yorka, zahtjevajući pravo glasa, kraće radno vrijeme i bolje plate.
Organizacija socijalista i radničkih partija je 1910. organizovala prvu međunarodnu žensku konferenciju u Kopenhagenu. Tada je proglašen Međunarodni dan žena koji je predložila njemačka socijalistkinja Klara Cetkin. Osmi mart je prihvaćen kao Međunarodni dan žena 1917. godine.
Dan je tokom godina izgubio svoju političku notu i postao prilika da muškarci izraze svoju ljubav prema ženama. I Vogošćani su danas kupovinom cvijeća suprugama, majkama, kćerkama, unukama, drugaricama i kolegicama na ovaj način iskazali poštovanje i ljubav. Uglavnom se kupovalo cvijeće kojeg je na ulicama Vogošće danas bilo na svakom koraku.
Žene u BiH danas imaju pravo glasa, ravnopravne su sa muškarcima u dužini radnog vremena ali još uvijek nemaju iste ili veće plate od muškaraca. Većina žena je zadovoljna poklonima koje dobije na 8.mart dan žena, a tek rijetke protestima i aktivizmom traže veća prava za sebe.