Muzej stradanja građana Bosne i Hercegovine će trajno svjedočiti o patnjama prisilno zarobljenih građana i građanki, kao i o torturama koje su preživjeli u “Sonji” i logoru “Bunker”. Predsjednik Udruženja logoraša Općine Vogošća Ahmed Hido ističe da je zadovoljan tokom radova koji se izvode na unutrašnjoj rekonstrukciji centralne zgrade, restorana na prostoru nekadašnjeg Pansiona “Kon-Tiki” u Vogošći, ali i vanjskom uređenju oko ovog prostora.
Također, vrše se i pripremni radovi za izgradnju prostora u kojem će biti smješten istraživačko-dokumentacioni centar vezan za prikupljanje građe o dešavanjima u brojnim agresorskim logorima širom Bosne i Hercegovine. Naravno, sastavni dio muzejske postavke biće i rekonstruisani logor, betonski, “Bunker” u kojem su lgoraši prolazili kroz različite vidove psihičkih i fizičkih tortura, žene golgotu silovanja, i u kojem je, od 800 prinudno zatočenih, ubijeno 400 civila, žena i djece.
“Zahvalan sam Općini Vogošća, Fondu Memorijala Kantona Sarajevo, sadašnjem Memorijalnom centru Sarajevo koji je uz pomoć Ministarstva za boračka pitanja i Vlade Kantona Sarajevo uspio pokrenuti realizaciju ovog projekta Muzeja stradanja građana koji će budućim generacijama svjedočiti o golgotama kroz kojeg su, tokom minulog rata, prolazili prinudno zatočeni civili”, izjavio je Hido.
Na području općine Vogošća od maja 1992. godine bilo je zarobljeno više od 800 građana nesrpske nacionalnosti iz Vogošće, Ilijaša, Hadžića i drugih mjesta. Zatvarani su i mučeni u logorima od kojih su najpoznatiji bili Planjina kuća, Nakina garaža, Bunker i u pansionu “Kon-Tiki”.