Toplo i vlažno vrijeme pogoduje povećanom broju različitih insekata, komaraca, krpelja, paukova, skakavaca. Često nas nerviraju i sitne mušice.
Ukoliko dođe do kontakta sa insektom povrijeđeno mjesto treba isprati sapunom i vodom, zaštititi sterilnom gazom i javiti se doktoru radi daljeg liječenja. Većina uboda ovih insekata je bezopasna, ali liječnici pozivaju na oprez i u slučaju uboda preporučuju obavezno javljanje liječniku. Dr. Amela Hamzić kaže da se krpelji kod ljudi najčešće „ugnijezde“ na pregibima, vlasištu i dijelovima tijela podložnim znoju. Kod uboda krpelja vrlo je važno njihovo pravilno uklanjanje. Nestabilno vrijeme, visoke temperature, vlažan zrak i boravak u prirodi sa sobom nose mnoštvo rizika. Krpelji su samo jedna od opasnosti koje vrebaju iz prirode. Oprez je važan i najbolja je preventiva. Za boravak u prirodi reporučuje se nošenje prikladne odjeće i obuće dugi rukavi i nogavice, uvučene čarape, zatvorene cipele. Odjeća bi trebala biti svijetlih boja jer se na njoj krpelji lakše uočavaju.
Zmije se najčešće pojavljuju u naseljima koja se nalaze uz korito rijeka ili u dijelovima zaraslim travom koja na vrijeme nije pokošena. U slučaju ujeda treba ostati miran, dio tijela na kojem je ugriz imobilisati, ne podvezivati. Najvažnije je što prije otići u najbližu zdravstvenu ustanovu. Antitetanusna zaštita i serum antiviperinum su nezamjenjiv dio terapije, međutim tržište nije uvijek pokriveno ovim lijekovima. Trenutno je dostupan u svim Domovima zdravlja i snabdjevenijim apotekama.