Bosni i Hercegovini je neophodna kvalitetna reforma sistema obrazovanja, kako bi se brže i lakše zapošljavali mladi. Jedna od mogućih reformi je i uvođenje sistema dualnog obrazovanja.
Dualni model strukovnog obrazovanja je sistem edukacije u kojem učenici strukovnih škola pohađaju dio nastave redovno u školi, dok ostatak vremena provode na stručnoj praksi koja se odvija u različitim preduzećima. Ovakav sistem obrazovanja postoji u razvijenim zemljama Evrope, a najuspješniji modeli su razvijeni u Nemačkoj, Austriji i Švajcarskoj. Kroz dualno obrazovanje učenici brzo stiču praktična znanja i vještina, osigurava se fleksibinost u prilagođavanju nastavnih planova i programa, kao i upsinih kvota potrebama poslodavaca odnosno potrebama tržištu rada.
Osnovni cilj ovoga oblika obrazovanja je omogućavanje mladim osobama sveobuhvatno stjecanje potrebnih vještina za obavljanje poslova učinkovito, inovativno, samostalno i u saradnji s drugima te ujedno zadovoljenje kompanija i privrede stvaranjem mlade, kvalificirane radne snage.
Ovakav sistem obrazovanja se već godinama provodi u Srednjoškolskom centru Vogošća u kojem učenici osim teoretskog znanja usvajaju praktični dio, odnosno omogućeno im je obavljanje prakse u nekim privrednim subjektima u Općini Vogošća. U Kantonu Sarajevo je nedavno istekao desetodnevni rok za podnošenje prijedloga, sugestija i primjedbi na Nacrt zakona o dualnom obrazovanju. Plan je da primjena navedenog zakona počne u 2025/2026. školskoj godini.