Prema informacijama Zajedničkog istraživačkog centra Evropske komisije Evropske zemlje bi se mogle susresti sa najvećom sušom u posljednjih nekoliko godina. Vodostaji rijeka su na rekordno niskim nivoima, a i Bosna i Hercegovina ima isti problem. U posljednih nekoliko mjeseci zabilježen je značajan deficit padavina koji je uslovio sušu u poljoprivredi, ali i ostalim granama privrede. Ribolov kao grana privrede također je ugrožena. Vogošćanski ribari također imaju problem kao i svi ostali. Na visokim temperaturama ribari posebno biraju mjesta i vrijeme za pecanje.
Zbog prevelike suše stvaraju se alge u vodenim ekosistemima uzrokuju niz problema, a najznačajniji su kvarenje pitke vode, začepljuju vodene pumpe, filtere i odvode za vodu, a često uzrokuju i zdravstvene probleme životinja i ljudi. Jedan od načina da se riješi ovaj problem jeste korištenje ječma. Ječmena slama je prirodni algistatik i njezino djelovanje testirano je i provjereno u mnogim zemljama svijeta, iako je kod nas ova metoda relativno nepoznata. Potapanjem u vodu slama ispušta tvari koje inhibiraju rast algi, a posebno su djelotvorne na jednostanične zelene alge. Ječmena slama predstavlja jeftinu i ekološki prihvatljivu metodu suzbijanja rasta algi, a posebno je efikasna kada se primjenjuje krajem zime ili u rano proljeće dok je voda hladna i dok se alge nisu namnožile toliko da su već zauzele ekološku nišu i uspostavile stabilnu populaciju.
Upravo zbog visokih temperatura i malog obima padavina je iz Ministarstva privrede Kantona Sarajevo došla preporuka ribolovnim društvima da poduzmu sve mjere očuvanja i spašavanja riba, a u skladu sa mjerama zaštite i korištenja ribljeg fonda.