U današnje vrijeme mobiteli su postali neizostavni dio svakodnevnog života, pa tako i školskog okruženja. Dok neki smatraju da su korisni alati za učenje, drugi vjeruju da ometaju nastavu i negativno utiču na koncentraciju učenika. U Osnovnoj školi “Mirsad Prnjavorac” početkom drugog polugodišta sa ciljem poboljšanja obrazovnog procesa nabavili su posebne džepiće gdje učenici prije početka nastave ostavljaju svoje mobilne telefone, te iste mogu preuzeti nakon završetka časa.
Prema riječima Lejle Aličić nastavnice historije u OŠ “Mirsad Prnjavorac” Vijeće roditelja je podržalo ovu inicijativu. Sve je više škola u Federaciji BiH koje smatraju da se treba zabraniti upotreba mobitela u školi, jer su mišljenja da bi se time smanjilo ometanje nastave, poboljšala koncentracija učenika te postigla veća pismenost i socijalizacija djece.
U razgovoru su nam učenici kazali da mobilne telefone u toku nastave ne koriste, ali nakon nastave najviše vremena provode na društvenim mrežama. Učenici putem mobilnog telefona mogu brzo pronaći informacije, koristiti edukativne aplikacije i organizovati svoje obaveze. Također, u hitnim situacijama mobitel omogućava brzu komunikaciju s roditeljima.
Zaključno, umjesto potpune zabrane najbolje rješenje bi bilo uvođenje pravila koja omogućavaju korištenje mobitela u edukativne svrhe, ali istovremeno sprječavaju njihovu zloupotrebu. Na taj način, tehnologija može postati koristan saveznik u obrazovanju, umjesto smetnje.