Na području općine Vogošća od maja 1992. godine bilo je zarobljeno više od 800 građana nesrpske nacionalnosti iz Vogošće, Ilijaša, Hadžića i drugih mjesta. Zatvarani su i mučeni u logorima od kojih su najpoznatiji bili Planjina kuća, Nakina garaža, Bunker i u pansionu “Kon Tiki”. Vogošćansko Udruženje logoraša koje okuplja preživjele građane Vogošće koji su preživjeli torture i prošli kroz logore, kao i članove njihovih porodica, u skladu sa svojim mogućnostima, obilježava značajne datume, prati sudske procese optuženih za zločine, te vodi računa o statusu i položaju bivših logoraša.
Također, Udruženje logoraša općine Vogošća je tokom protekle godine realizovalo nekoliko značajnih aktivnosti usmjerenih na očuvanje sjećanja na stradanja logoraša i edukaciju mlađih generacija o tim događajima. Udruženje tokom godine organizuje obilježavanje dva važna događaja, Dan logoraša i godišnjicu agresorske ofanzive sa živim štitom na brdu Žuč.
Ove aktivnosti potvrđuju posvećenost Udruženja logoraša općine Vogošća u očuvanju historije i edukaciji mladih o važnim događajima iz prošlosti, kako bi se osigurala trajna svijest o stradanjima i spriječilo njihovo ponavljanje.